eSanté = eHälsa

på franska

eSanté är ett svenskt HealthTech-bolag med kontor i Stockholm och Hudiksvall. Verksamheten grundades 2018 av entreprenörer vårdpersonal och frankofiler med en ambition att utveckla, anpassa och implementera digitala verktyg för en bättre vård.

 

Huvudfokus ligger inom området alkohol och vi levererar våra lösningar för distansmonitorering till Sveriges största företagshälsor, behandlingshem och alkoholmottagningar. Företaget är också aktivt inom forskning med partners som Lunds Universitet, Hjärt-lungfonden och Familjen Kamprads stiftelse.

Grundat

2018

Medarbetare

9

Vår vision

Vi vill utforska och utveckla möjligheterna för teknologi inom vården. Vår ambition är att hjälpa miljontals människor till ett bättre liv med hjälp av moderna verktyg.

Vi tror på att smart teknologi har möjlighet att förändra vården fundamentalt. Vi tror på en förebyggande, nära och personcentrerad vård. Vi tror på att nya vårdinnovationer måste vara grundade i forskning och enkla att använda.

Agneta Cabreus

Grundare/CEO

agneta@esante.se

070 231 32 00

Anders Mohss

Grundare/CTO

anders@esante.se

070 324 03 64

Philip Cabreus

CMO/Läkare

philip@esante.se

070 610 71 75

Gunnar Bergvall

Grundare/Ordförande

gbergvall@gmail.com

070 815 88 00

Ulrika Holmqvist

KAM

ulrika@esante.se

070 509 90 38

Fredrik Fernlund

Produktutvecklare

fredrik@esante.se

073 818 61 47

Oscar Selin

Utvecklare (lead)

oscar@esante.se

076 101 10 57

Jonatan Hjalmarson

Utvecklare

jonatan@esante.se

070 611 26 59

Anton Jacobsson

UI/UX Design

anton@esante.se

070 578 45 97

eSantés system är godkända medicintekniska produkter med CE-märkning. All data överförs krypterat och behandlas enligt personuppgiftslagen, patientdatalagen och EU:s dataskyddsförordning (GDPR).

© 2021 eSanté AB   -   Sverige